Чому самиці живуть довше за самців?

Жінки живуть у середньому на 6-8 років довше від чоловіків. Подібна відмінність наявна і у тваринному світі.

Детальніше про це розповідає Агроцентр.

Деталі: Подібно до людей, у тваринному світі самиці живуть довше за самців. Це явище не зумовлене відмінностями у темпах старіння і зумовлене іншими факторами, які наразі є загадкою для науковців.

Коментар: “Ми тривалий час знали, що жінки живуть довше від чоловіків, проте не очікували знайти докази того, що різниця у тривалості життя між представниками різних статей серед тварин навіть більш помітна, ніж у людей”, – зазначив еволюційний біолог Тамаш Секелі з університету Бат у Великій Британії.

Він разом з командою дослідників тривалий час вивчав демографічні дані популяції ссавців і з’ясував, що самиці живуть довше у 60% 101 популяції ссавців, які розглядалися. 

У середньому ж тривалість життя представниць аналізованих видів є на 18.6 % вищою, ніж у самців. У людей жінки живуть у середньому на 6-8 рокіів довше від чоловіків і дев’ять з 10 осіб, що доживають до 110 років, є жінками.

З’ясувати причину аномалії намагалася ціла низка досліджень. Серед провідних теорій, які виголошуватися ученими, були генетичні відмінності та спосіб життя. Нове дослідження дає змогу поглянути на явище з іншої точки зору. 

Коментар: “Ми не можемо знайти відмінностей у темпах старіння. Отдже, довша тривалість життя не включає систематичні нижчі темпи старіння, а просто є результатом меншої смертності”, – відзначають автори праці. 

Раніше дослідники вважали, що причиною явища може бути те, що представники “сильної статі” схильні до ризикованої поведінки, пов’язаної з процесом відбору сексуальних партнерів – наприклад, морські слони жорстоко б’ються один з одним за самиць.

Інформація, наявна у новому дослідженні, це не підтверджує, однак не виключає інших поведінкових відмінностей між представниками двох статей. 

Коментар: “Левиці живуть разом у прайді, де сестри, матері та доньки спільно полюють та доглядають одна за одною. Проте дорослі леви часто є одинаками або з одним братом і не мають такої підтримки”, – пояснює Секелі. 

Примітно, що ця праця є не єдиною, яка намагалася пояснити відмінності у тривалості життя між двома статями. 

Так, нещодавно у межах одного дослідження учені зібрали дані щодо тривалості життя 229 видів – включно з птахами, комахами, рибами а також ссавцями – і знайшли докази того, що наявність двох хромосом одного типу є свого роду перевагою. У ссавців дві однакові хромосоми мають самиці.  У птахів навпаки  самці мають дві ZZ, а самиці ZW. І птахи чоловічої статі також зазвичай живуть довше за представниць своїх видів. 

Автори нового дослідження зазначають, що наявність певних хромосом бесперечно впливає на тривалість життя, проте це, ймовірно, є лише частиною головоломки.

Коментар: “Що ми показуємо в нашій роботі, це те, що відмінність у тривалості життя дуже різниться між видами, тобто є й інші фактори, які потрібно враховувати для пояснення цієї мінливості”, – зазначив один з авторів праці, біолог Біолог Жан-Франсуа Лемаотр з Ліонського університету, у коментарі BBC. 

Чим саме зумовлене явище – наразі невідомо. Проте учені припускають, що важливу роль можуть відіграти природні умови. 

Коментар: “По-різному впливаючи на чоловіків і жінок, суворі умови навколишнього середовища на кшталт високої поширеності патогенів, ймовірно, можуть зумовити відмінності у тривалості життя представників різних статей”, – наголосив Секелі.

Нагадаємо, дельфінів вважають найрозумнішими ссавцями, а їхній хижий вид – косатки – просто приголомшує здібностями до командної роботи. Ці ссавці полюють цілими родинами, а за виховання та навчання у них відповідають “бабусі”, які доживають до 90 років і впольовують до 10 тисяч тюленів.

Джерело: ТСН

Читайте також: “Їм болить”: американські біологи показали, як реагує рослина на подразнення (ВІДЕО)

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: