Як одягалися українці 100 років тому, коли приходили холоди (фото)

Український Інститут Історії Моди поділився фотографіями старовинного верхнього одягу та цікавими фактами про нього. Речі, представлені у фотогалереї, зберігаються в приватних збірках: “Відкрита скриня”, “Ешколь” та колекції Володимира Щибрі.

Детальніше про це розповідає Агроцентр.

У селян у хаті були визначені особливі місця для одягу: зимову верхню одіж зберігали в коморі, а юпки та керсетки – на жердинах під стелею.

Ширина домотканого сукна була 50-75 см, тому широкі деталі верхнього одягу збирались з декількох частин, що зумовлює його мозаїчний характер.

Верхній суконний одяг чоловіків і жінок зазвичай був однаковим по крою. Різниця була лише у кількості оздоби – жіночий більше декорували різнокольоровими шнурами, вишивкою тощо.

Колір домотканого, валяного сукна для виготовлення свит залежав від породи та віку овець, поширених у певній місцевості. При стрижці ягнят отримували вовну більш однорідну по кольору: чорну, білу, сіру.

В кінці ХІХ століття парубки носили важкі вовняні свити навіть влітку. Якою б не була спека, виходити “на люди” в одній сорочці вважалося непристойним. Тому свити одягали наопашки (накидали на плечі, не вдягаючи в рукава).

Чоловічий святковий верхній одяг – сардак. Початок ХХ століття. Івано-Франківська область, Косівський район
Поліська жіноча свита з білого овечого сукна, оздоблена вовняними шнурами та китицями. Початок ХХ століття. Рівненська область, Сарненський район
Святковий одяг – сардак, пошитий із валяного овечого сукна, оздоблений викладкою вовняним шнуром. Початок XX століття. Чернівецька область, Путильський район
Святкова жіноча свита, пошита із рядовини. Початок ХХ століття. Рівненська область, Сарненський район.
Куртак – традиційний верхній одяг селян. Пошитий із рядовини, доморобної тканини з лляної нитки із вовняним підтканням. Початок ХХ століття. Рівненська область, Сарненський район
Чоловічий верхній одяг на Закарпатті, виготовлений із вовняного сукна. Початок ХХ століття
Поліська жіноча свита – латуха. Початок ХХ століття. Волинська область, Ратнівський район
Подільський чоловічий чугай “до стану” з доморобного валяного сукна. Початок ХХ століття. Хмельницька область, Новоушицький район

Джерело: сайт Дzеркало Media

Читайте також: Закупівельні ціни на пшеницю зросли до рекордних показників

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: