Вчені з’ясували, за якої температури життя дерев різко скорочується

За товщиною, кольором та іншими характеристиками річних кілець дерев можна зрозуміти, з якою швидкістю вони росли, а також які негативні фактори, в тому числі посухи і негода, впливали на їхнє життя.

Детальніше про це розповідає Агроцентр.

Деталі: Кліматологи з’ясували, що якщо середня температура повітря підіймається вище 25,4°C, це негативно впливає на життя дерев у тропіках, різко скорочуючи їх життя. 

Вчені вважають, що глобальне потепління і пов’язане з ним збільшення концентрації вуглекислого газу в атмосфері в цілому сприятливо вплинуть на рослини. У більшості випадків завдяки цьому фотосинтез стане ефективнішим, що дозволить рослинам запасати більше поживних речовин і швидше рости.

Це вважаються безумовним плюсом для сільського господарства і виживання людства. Однак подібні міркування засновані на передумові про те, що збільшення концентрації СО2 в атмосфері Землі не змінить нічого, крім продуктивності рослин. Дослідження останніх років показують, що через зменшення кількості опадів і числа запилювачів, а також збільшення числа шкідників урожай оливок, кави, кукурудзи та багатьох інших рослин уже в цьому столітті різко зменшиться.

У новому дослідженні професор Університету Лідса (Велика Британія) Мануель Глоор і його колеги відкрили ще один негативний ефект, пов’язаний з глобальним потеплінням. В ході роботи вони вивчали структуру річних кілець понад сто тисяч дерев з різних регіонів світу.

Виявилося, що в тропіках дерева росли приблизно в два рази швидше, ніж в помірних широтах. При цьому в середньому вони жили набагато менше: тропічні дерева – близько 186 років, а рослини з помірних широт часто доживали і до 300.

Як показав подальший аналіз, частково це було пов’язано з тим, що тривалість життя дерев різко падала, якщо середня температура повітря підіймалася до 25,4°C. Кліматологи поки не можуть точно сказати, чому це відбувається. Вони лише припускають, що це пов’язано з тим, що в таких умовах рослинам доводиться витрачати більше води та інших ресурсів на охолодження листя і інших тканин.

Це явище може пояснювати, чому дерева в Амазонії в останні роки стали гинути частіше навіть при обліку негативного впливу посух і наслідків систематичних вирубок лісів. Вчені очікують, що щось схоже найближчим часом почне відбуватися в басейні річки Конго та інших тропічних регіонах Африки, де середня температура повітря поки не досягає  25,4°C.

Джерело: сайт GreenPost

Читайте також: Поляки вивели новий сорт малини, ягоди якої можуть зберігатися місяць

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: