Кліматичні зміни: на Рівненщині вирощують арахіс та кунжут (ФОТО)

Через кліматичні зміни на Рівненщині протягом останніх років з’явилися перпективи вирощування в області теплолюбних рослин, таких як арахіс, кунжут, нут і сочевиця. Цьогоріч був закладений демонстраційний полігон, на якому висадили нові для Рівненщини рослини, пише “Агро-Центр”.

В останні роки на Рівненщині в сільськогосподарському виробництві істотних змін зазнала структура посівних площ. Стрімкими темпами зростають площі таких теплолюбивих культур як соя і кукурудза. Соя на сьогодні займає найбільшу частку в структурі посівних площ – 21%, на долю кукурудзи припадає 14%.

Таке явище стало можливим завдяки процесам глобальних змін клімату. Тому питання оцінки змін клімату та адаптації до них землеробства регіону є надзвичайно актуальними.

Нині відбуваються кліматичні зміни, які впливають на продуктивність агровиробництва та змушує швидкими темпами змінювати його спеціалізацію.

Науковці Інституту сільського господарства Західного Полісся розпочали розглядати проблему зміни клімати в напрямку диверсифікації галузі рослинництва, тобто адаптації до сучасних погодних умов нових нетипових для регіону сільськогосподарських культур. З метою порівняння продуктивності типових культур і нових для регіону був закладений демонстраційний полігон. На якому вирощуються горох, соя, кукурудза, соняшник, сорго, сорис, сочевиця, нут, а також дуже теплолюбні арахіс та кунжут.

Якщо говорити про вирощування в умовах Рівненщини нових, нетипових для регіону культур, то слід звернути першочергову увагу на нут та сочевицю. Це зернобобові культури, їх зерно містить 25-34% білка, що обумовлює їх велике продовольче значення.

Нут належить до холодостійких культур. Насіння проростає за температури 2-50С. Витримує заморозки до мінус 8-100С. Проте під час цвітіння, формування бобів і достигання нут досить вимогливий до тепла.

Нут дуже посухо- і жаростійка культура. Добре витримує повітряну і грунтову посуху, але негативно реагує на надмірну вологість. За надлишку вологи рослини ушкоджуються хворобами. До грунтів він невибагливий. Нут – рослина довгого дня, вегетаційний період триває 80-120 днів.

Сочевиця більш теплолюбна рослина, ніж нут. Не дивлячись на те, що температура проростання насіння така як для нуту, її сходи гинуть за температури мінус 2-30С. До вологи сочевиця вимоглива в період проростання насіння та на початку вегетації. У період наливання та дозрівання насіння надмірне зволоження шкідливе, оскільки в таких умовах формується велика вегетативна маса і мало бобів.

Нут і сочевиця – це культури, які традиційно вирощуються в посушливих умовах Степу. Оскільки останніми роками такі погодні умови в період літньої вегетації спостерігаються і в нашому регіоні то цілком можливе вирощування цих культур у нас. Проте слід відмітити, що поширення культур в сільськогосподарському виробництві залежить не тільки від можливостей забезпечення їхніх біологічних потреб, а в першу чергу від коньюктури ринку. Тому на сьогодні поки, що не стоїть питання щодо конкуренції цих культур з традиційними для регіону горохом та соєю.

Результати посівів теплолюбних рослин стане відомий вже восени.

Детальніше читайте у блозі Людмили Лукащук: На Поліссі можуть рости екзотичні рослини

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: