Жнива Перемоги: як фундація Говарда Баффета збільшуватиме підтримку українських фермерів

“Благу вість” напередодні Різдва привіз американський мільярдер, меценат і філантроп Говард Баффет українським фермерам. У 2025 році The Howard G. Buffett Foundation не тільки не зменшить допомогу українським господарствам на постраждалих від війни територіях, а й значно збільшить її як за наявними програмами, так і за новими, зокрема й у сфері гуманітарного розмінування. Про це йдеться у матеріалі “ЕП”.

Пан Баффет особисто запевнив в цьому фермерську спільноту на конференції VICTORY HARVEST, яка вже вдруге відбулась 19 грудня 2024 року в КВЦ “Парковий” у Києві.

Виставка від фермерів

Крафтові хліби з печі, оздоблені короваї, запечені поросята, сальтисон, кров’янка, буженина, копчене сало, фаршировані щуки, копчений товстолоб, маринади й наливки – все, чим багате українське село, привезли на конференцію VICTORY HARVEST фермерські родини з Херсонської, Одеської, Миколаївської, Харківської, Запорізької, Чернігівської, Сумської, Рівненської, Волинської, Львівської, Київської областей. У холі конференції влаштували незвичайну виставку: всі охочі могли почастуватись наїдками-експонатами.

На згадку про страшну ціну, яку платять українські аграрії, продовжуючи годувати світ та Україну, поряд відбувалась експозиція зразків російської зброї, яку зібрали в полях Херсонської, Миколаївської, Харківської областей. Крило “Шахеда”, знешкоджена частина снаряда “Гіацинт”, фрагмент осколково-фугасної ракети від РСЗВ “Град”, фрагмент “Іскандера” – і це ще мала частина того, що перетворило майже третину українського чорнозему на небезпечне мінне поле.

Дмитро Соломчук демонструє Говарду Баффету експозицію зразків російської зброї.

Тільки на полях господарства “ВІВА і К” в Херсонській області знешкодили більш як 3 тис. протитанкових мін. Поки розміновували землю, на територію господарства прилетіло два КАБи – пошкодження отримав будинок засновника. Попри те, що ворог знищив практично всю техніку господарства, а обстріли не вщухають досі, воно продовжує працювати. 

Тисячі мін вивезли з полів господарства СТОВ “Берегиня”. Сталось два випадки, коли працівники підривались у полях. Внаслідок наїзду на міну один з комбайнерів втратив ногу. Наразі чоловік протезований та продовжує працювати. Попри постійну небезпеку, господарство працює і далі допомагає односельцям.

“З лютого 2022 року Росія цілеспрямовано, системно атакує українське сільське господарство, розкрадаючи зерно, мінуючи сільськогосподарські угіддя, блокуючи порти та бомбардуючи силоси. Росія докладає зусиль, щоб усунути Україну як конкурента на світовому сільськогосподарському ринку. Незважаючи на це, українські фермери та агробізнес у неймовірних умовах продовжують вирощувати та експортувати сільськогосподарську продукцію”, – сказала на відкритті конференції VICTORY HARVEST посол США в Україні Бріджит Брінк.

Посол США в Україні

Вона нагадала, що аграрна продукція займає більш ніж половину (65%) в загальному експорті товарів з України. Це забезпечує надходження коштів для фінансування протидії російській агресії, підтримки населення і прифронтових громад, економічної стійкості країни.

“Незважаючи на те, що одна п’ята сільськогосподарських угідь України досі знаходиться під російською окупацією і ще приблизно одна третина українських земель заміновані, українським аграріям вдається щомісяця експортувати в середньому понад 5 млн метричних тонн зернових і олійних культур, стабілізуючи глобальні ринки та сприяючи продовольчій безпеці в усьому світі”, – сказала пані посол США на конференції.

Почесне зібрання конференції VICTORY HARVEST привітав і міністр аграрної політики та продовольства України Віталій Коваль. Він подякував уряду і посольству США в Україні, програмі USAID, The Howard G. Buffett Foundation, усім донорам, які підтримують українських аграріїв під час війни.

Міністр агрополітики Віталій Коваль

“400 мільйонів людей у світі залежать від українського продовольства. Наш фермер в Харківській області, Миколаївський, він не лише вирощує врожай, він дбає про світову продовольчу безпеку. Роблячи його сильнішим, ми робимо збалансованішим світ. Ми дбаємо про інші країни. І це насправді унікально, коли воююча країна продовжує дбати про продовольчу безпеку інших країн. Це – глибоко всередині нашого ДНК. Допомагаючи українському фермеру, пане Говард, ви допомагаєте світу. За це від нас, від українського уряду, від Міністерства аграрної політики, від кожного українця щиро вам величезна подяка”, – звернувся до Говарда Баффета зі сцени міністр агрополітики.

Конференція VICTORY HARVEST проходить вже вдруге від початку повномасштабного вторгнення. Велика фермерська громада збирається не тільки, щоб подякувати фондам Говарда Баффета за величезну допомогу у важкі через повномасштабну агресію РФ часи, але також, щоб почути про плани на майбутнє, обмінятись досвідом, поставити запитання представникам української влади.

Прибувши в Україну, аби взяти участь у конференції VICTORY HARVEST, американський мільярдер Говард Баффет вдруге відсвяткував свій день народження в країні.

В інтерв’ю журналістці Наталії Гуменюк на сцені конференції VICTORY HARVEST Баффет розповів, що з самого початку розумів, що війна в Україні триватиме не один місяць. Меценат підкреслив роль українських партнерів, з якими фонду Баффета вдається найкращим чином реалізовувати свої задуми. За його словами, це люди, яким можна довіряти.

Також в інтерв’ю Баффет заявив про плани The Howard G. Buffett Foundation збільшити у 2025 році участь в програмах гуманітарного розмінування. 

“Ми сподіваємося, що уряд буде достатньо інноваційним і сміливим, щоб написати протокол розмінування, за яким ми зможемо ефективно очистити велику територію сільськогосподарських угідь. Ми маємо план, за яким, я сподіваюся, зможемо це зробити на тисячах гектар протягом наступних кількох років”, – сказав Баффет, зазначивши, що фонд виступає за шлях, яким розмінування може відбутись набагато швидше ніж стандартним шляхом.

Зважаючи на площу замінованих територій, процес розмінування стандартним шляхом може зайняти не менше 100 років, констатував він.

Філантроп анонсував спільні інноваційні рішення, які на замовлення фундації Баффета українським фермерам запропонували відомий американський виробник будівельної, гірничодобувної та іншої інженерної техніки Caterpillar Inc (Cat) і американський виробник аграрної техніки Deere & Company (John Deere).

Баффет підкреслив, що США хочуть бачити Україну успішною і лишаються відданими підтримці країни. Він запевнив, що фундація не зменшить підтримку України у 2025 році, продовжуючи розвивати усі наявні напрями та впроваджуючи нові.

“Люди й компанії в США хочуть бачити Україну успішною. Вони віддані Україні й не збавляють обертів. Немає значення, минув рік чи два, чи три. Важливо, що ми хочемо, аби Україна стала переможцем, щоб населення країни й фермери були успішними”, – запевнив Баффет.

Говард Баффет

Як відомо, заснована в 1999 році фундація Говарда Баффета (The Howard G. Buffett Foundation) активізувала роботу в Україні на початку повномасштабного вторгнення РФ у 2022 році. Діяльність фундації в Україні включає розв’язання проблеми продовольчої безпеки, забезпечення енергетичної безпеки, підтримку зусиль з розмінування та допомогу в розслідуванні воєнних злочинів, пов’язаних із сільським господарством.

Фундація заснувала і реалізовує кілька масштабних ініціатив, зокрема фонд “Жнива Перемоги” (Victory Harvest Foundation), який на безоплатній основі надає малим і середнім фермерським господарствам у постраждалих від російської агресії регіонах сільськогосподарську техніку. Також фундація реалізовує проєкти з розмінування сільськогосподарських угідь.

“«Жнива Перемоги» – це не тільки техніка, метал. Це люди, які працюють у господарствах, використовуючи техніку. Якби не їх праця, в Україні й в усьому світі давно б зросли ціни на продовольство. Адже з однієї вирощеної зернини відновлюється ціле село на Херсонщині, Харківщині, Чернігівської, Київської областей”, – заявив зі сцени конференції VICTORY HARVEST голова наглядової ради фонду Дмитро Соломчук.

За його словами, російські терористи знищували сільське господарство, попри те, що воно не становило жодної загрози проти їх танків і БТРів.

Дмитро Соломчук, голова наглядової ради фонду

“Вони нищили свійських тварин, від яких також не було жодної небезпеки. Чому? Тому що Росія давно хотіла і прагне маніпулювати на світовій арені продовольством, заради політичних дивідендів. Завдяки українським аграріям, які продовжують розміновувати угіддя, сіяти, збирати врожаї, Україна забезпечена хлібом сама і забезпечує інші країни. Тоді як Москва позбавлена можливості застосовувати свої маніпуляції”, – підсумував Дмитро Соломчук.

За час роботи фонду “Жнива Перемоги” в Україні у 2022-2024 роках фермери отримали допомогу для обробки майже 468,19 тис. га земель, що еквівалентно врожаю зерна для забезпечення хлібом майже 18 мільйонів українців. За цей час погоджено вже 2,23 тис. звернень від фермерів. З 2022 року об’єм допомоги фонду зріс в 12 раз, що дозволило надати господарствам підтримку для обробітку 307,67 тис. га сільськогосподарських угідь у 2024 році.

Об’єм підтримки фонду “Жнива Перемоги” аграріям Херсонщини є еквівалентом понад 200 тис. га розмінованої землі, що дасть змогу навесні 2025 року додатково засіяти понад 200 тис. га угідь.

Надаючи сільськогосподарську техніку на безоплатній основі, фонд допоміг українським фермерам зекономити майже 1 млрд грн (25 млн дол.). Зекономлені кошти вони інвестували у відновлення будівель, перероблення, розмінування.

Команда фонду

Дмитро Соломчук висловив подяку меценату і філантропу Говарду Баффету, підкресливши, що він надає реальну підтримку, а не обіцянки на майбутнє. На згадку про ювілей, який меценат святкував в Україні, голова наглядової ради фонду “Жнива Перемоги” вручив йому на сцені конференції оберіг, виготовлений майстром зі Слов’янська, – оздоблену підкову.

Анонсуючи заплановану діяльність фонду на 2025 рік, Дмитро Соломчук розповів про можливості для аграріїв отримати безоплатно в оренду бульдозери CATERPILLAR. Також, за його словами, з лютого фонд почне приймати заявки на гусеничні трактори John Deere, які, на відміну від колісних тракторів, є більш стійкими, зокрема і для мін “метеликів”, які можуть бути в ґрунті.

Фонд надасть в користування українським фермерам спеціальні пристрої для збирання ріпаку – “ріпакові столи”. Обладнання встановлюється на жатку комбайна та допомагає значно зменшити втрати зерна під час збирання ріпаку. Заявки прийматимуться вже з червня 2025 року.

В інтерв’ю Наталці Гуменюк Говард Баффет зізнався, що фонд “Жнива Перемоги”, який сьогодні є міцною опорою для тисяч українських аграріїв, був заснований у 2022 році з ідеї.

“На початку квітня 2022 року я вечеряв в Україні з Олександрою (засновниця фонду «Жнива Перемоги» Олександра Василенко – ред.) і це було вперше за довгий час, коли я мав вечерю. Я запитав у Олександри: «Як ви збираєтесь зібрати пшеницю? У вас фермери на лінії фронту, знищена техніка». Під час розмови я запропонував придбати кілька комбайнів. Вона сказала, що це чудово. Тоді я написав своєму синові. Від початку ми розуміли, що це має бути техніка John Deere – я передав записку президенту дивізіону компанії в Європі. Не маючи жодного попереднього плану, ми купили 30 комбайнів і почали надавати їх в користування українським фермерам. Результати ви бачите. На війні ви не завжди можете планувати, що станеться, не можете передбачити, з чим доведеться мати справу. У нас не завжди є чіткий план, за яким ми діємо, але ми робимо те, що вважаємо за потрібне, відповідаючи на поточні потреби в Україні”, – повідомив Баффет. 

Програма Mercy Corps, підтримка ветеранів з Superhumans – потужні ініціативи фонду Баффета

За фінансової підтримки Фонду Говарда Г. Баффета окрему програму підтримки сільського господарства України (UASP) з 1 листопада 2023 року реалізовує міжнародна гуманітарна організація Mercy Corps.

Програма реалізується в 10 областях, зокрема тих, які найбільше постраждали від повномасштабного вторгнення та прийняли велику кількість внутрішньо переміщених осіб.

Партнерами Mercy Corps в Україні виступають Східноукраїнська сільськогосподарська дорадча служба, яка працює в Донецькій та Полтавській областях, благодійна організація “Благодійний фонд “Ласка” в Миколаївській та Херсонській області, громадська організація “Рада жінок-фермерів” в Запорізькій, Дніпропетровській та Кіровоградській областях, сільськогосподарський кооператив “Зерновий”, який працює в Харківській, Сумській та Чернігівській областях.

У межах програми Mercy Corps надається фінансова підтримка в сумі еквівалентній 3 тис. дол. домогосподарствам, які обробляють менше ніж 10 га. По цій лінії допомогу зможуть отримати не менше 1,9 тис. домогосподарств, які є представниками найбільш вразливих категорій населення.

Ще один важливий компонент програми – фінансова допомога малому агробізнесу – ключовим підприємствам, діяльність яких є критично важливою для суміжних фермерських господарств. Сума гранту – 75 тис. дол., отримати його зможуть до 190 малих агрокомпаній, що обробляють до 500 га землі.

У планах Mercy Corps на 2025 рік надати підтримку середньому аграрному бізнесу, що має в обробітку від 500 до 3 тис. га землі. Це новий компонент програми. Гранти в розмірі 150 тис. дол. зможуть отримати майже 80 середніх господарств, які відіграють критично важливу роль для стійкості громад, в яких працюють. Підтримка буде надаватись найбільшим платникам податків, які створюють робочі місця, є соціально орієнтованими, допомагають відбудовувати свою громаду.

Mercy Corps також надасть підтримку науково-дослідним установам, лабораторіям, суб’єктам ветеринарних послуг, сільськогосподарській державній службі, аграрним закладам. Загалом до програми буде відібрано 10 учасників, які зможуть отримати по 150 тис. дол.

У 2025 році будуть організовані безоплатні консультаційні послуги з юридичних та фінансових питань для майже 6 тис. українських фермерів.

Ще одна потужна ініціатива, яка реалізується за підтримки фундації Баффета, спрямована на реабілітацію та інтеграцію ветеранів, людей, які постраждали від війни.

У червні 2024 року за підтримки фундації у Львові відкрився медичний комплекс Superhumans, який надає лікування, зокрема послуги протезування і реабілітації. На будівництво та обладнання центру у Львові фундацією Говарда Баффета виділено 16,3 млн дол., ще 2 млн дол. – на протезування перших пацієнтів. Перша леді України Олена Зеленська на церемонії відкриття центру Superhumans заявила про те, що проєкт буде масштабовано на всю країну. Наступного року відкриття ще двох центрів Superhumans заплановано в Одесі та Дніпрі.

Серед важливих завдань, які ставить перед собою проєкт, не тільки лікування і реабілітація ветеранів, людей, що постраждали від війни, але й створення умов для їх повноцінної інтеграції, підкреслила CEO Superhumans Ольга Руднєва у виступі на конференції VICTORY HARVEST.

“Важливе завдання для нас – повертати людей в соціальне життя, давати їм робочі місця. В рамках проєкту ми розпочали й реалізовуємо ініціативу навчання ветеранів, які зацікавлені працювати в агросфері. Ми навчаємо на професії комбайнерів, на менеджерські позиції, надаємо допомогу у відкритті власного агробізнесу, створенню ефективної бізнес-моделі”, – розповіла Ольга Руднєва, підкресливши, що ветерани – сильні люди, з великим потенціалом.

Вона закликала роботодавців не тільки приймати їх на роботу, але й делегувати якомога більше повноважень, адже ветерани, як ніхто інший, готові працювати з великими навантаженнями, в стресових умовах.

Ольга Руднєва, CEO Superhumans

За словами CEO Superhumans, в центрі пройшли підготовку 160 осіб, які вже готові до роботи в агросекторі.

Нещодавно ветеран, який отримав протезування в центрі Superhumans, виграв марафон, в якому змагався з нормотиповими людьми. Ще один випускник центру з високою ампутацією кінцівки навчився керувати автомобілем з механічною коробкою передач, попри те, що вважав це неможливим.

“Ми бачимо, як багато людей через травму стають сильнішими, ніж були. Я була вражена, почувши від одного з наших випускників, який втратив на війні кінцівку – від Олексія з Харкова – подяку за те, що Superhumans зробив для нього й інших військових хлопців та дівчат. Він сказав: «Це та Україна, за яку я воював». Я пам’ятаю про це щодня і постійно нагадаю собі, що всім нам, хто поки що не на передовій, потрібно будувати таку Україну, за яку ці хлопці й дівчата воюють. Нам всім важливо частіше ставити собі запитання, що ми робимо тут зараз, для того, щоб повернувшись звідти, вони сказали, що так, дійсно, це та Україна, за яку я воював”, – сказала Ольга Руднєва. 

За словами Говарда Баффета, Superhumans встановили надзвичайно високий стандарт, реалізувавши проєкти з використанням новітніх технологій, передавши тим, хто потребував, тисячі протезів.

“Superhumans встановили високий стандарт для України з точки зору того, що може бути зроблено із використанням новітніх технологій. Я бачив, як деякі з цих чоловіків і жінок роблять речі, про які я б ніколи не подумав, що вони здатні на таке. 15 грудня я був на весіллі пари військових, які познайомились в проєкті Superhumans – в обох були протези ніг і я бачив, як вони танцювали. Ви б ніколи не подумали, що вони мають протези, якби це побачили”, – розповів пан Баффет на конференції VICTORY HARVEST. 

Меценат пообіцяв не збавляти обертів, працюючи в Україні з американською некомерційною організацією Global Empowerment Mission (GEM), разом з якою забезпечує людей на лінії фронту їжею, водою, побутовими речами.

Представники GEM і фундації пана Баффета працюють з місцевими військовими адміністраціями у Дніпрі, Одесі, Львові, Сумах, Кривому Розі, Запоріжжі та Покровську. Співпрацюючи зі 152 українськими організаціями, GEM надає гуманітарну допомогу постраждалим від війни регіонам.

GEM у партнерстві з Фундацією Баффета відновлює вікна в житлових будинках і школах України. Вже замінено понад 210 тис. вікон, що дало змогу понад 600 тис. осіб не покидати свої домівки. Також організація надавала допомогу в затоплених або пошкоджених після вибуху Каховської дамби будинках в Херсонській області.

З кінця 2023 року в Україні функціонує Food Train – перший у світі автономний інноваційний поїзд, який доставляє гарячу їжу в прифронтові регіони. Побудований за підтримки фонду Баффета поїзд складається з шести вагонів, серед яких вагон-генератор, вагон-рефрижератор, холодна і гаряча кухні, вагон для персоналу зі зручностями та багажний вагон. Поїзд обладнаний станціями фільтрації та перекачування води. 

Поїзд може забезпечити приготування до 10 тис. обідів на день і працювати автономно протягом 5–7 днів. Приготовані в потязі страви роздаються працівникам на передовій – поліцейським, лікарям, волонтерам та волонтеркам, а також мешканцям, які цього потребують. Після нещодавніх обстрілів у Харкові поїзд прибув в місто з подарунками для залізничників і дітей, які там живуть. Аніматори Wow Party влаштували для малечі святково-розважальну програму, а команда поїзду-кухні приготувала святкове меню та солодкі набори для 3300 маленьких харків’ян. Кухарі Food Train за два дні використали 230 кілограмів цукру, 250 кілограмів борошна, 700 кілограмів джему.

Фундація Баффета інвестує в Україні в інфраструктуру, будуючи, зокрема, п’ять бомбосховищ для шкіл.

“Ми побудували шкільну їдальню в Бучі в рамках співпраці з фондом першої леді Олени Зеленської. Вона спитала мене ще про одну, і ми почали будувати. Наразі їх будується три, оскільки, як жартують у мене вдома, я не можу відмовити першій леді”, – розповів Баффет. 

Україна вдячна філантропу, фермеру, бізнесмену та засновнику The Howard G. Buffett Foundation Говарду Баффету за безпрецедентну допомогу, яку він надає українцям. 18 грудня 2023 року на Алеї Слави у Києві на честь мецената було встановлено меморіальну дошку з його ім’ям. В урочистій церемонії відкриття взяв участь Президент України Володимир Зеленський.

Глава держави відзначив значний внесок пана Баффета в допомогу Україні.

 “Ім’я Говарда Баффета тепер буде поруч з іменами тих, хто був поруч з Україною з перших днів повномасштабного вторгнення Росії”, – заявив Володимир Зеленський.

Фонд Баффета допомагає фермерам розв’язувати нагальні проблеми

Не самі троянди, але й шипи. Учасники конференції VICTORY HARVEST- 2024 традиційно торкнулись і болючих питань. Більшість з присутніх ставили питання представникам українського уряду. Йшлося про продовження строків користування земельними ділянками, переданими у постійне користування. Тема обговорювалась з представниками Офісу генпрокурора, які були присутні на конференції.

Про перспективи притягнення до відповідальності Російської Федерації за привласнення власності та воєнні злочини згідно з міжнародним кримінальним правом учасники конференції поговорили з представником Project Expedite Justice Паскалем Турланом. На запитання щодо бронювання працівників сільськогосподарської сфери відповів директор департаменту економіки безпеки і оборони Сергій Сметанко.

Не залишилися поза увагою і важливі теми євроінтеграційних процесів, їхній вплив на експорт та перероблення сільськогосподарської продукції. 

“Таке різноманіття продукції, яке сьогодні виробляють наші фермери – це дійсно високий рівень. Попри все, що відбувається сьогодні у нашій країні. До війни багато хто вже виходив на європейські ринки, переобладнував свої потужності й зараз продовжують це робити. Європейський ринок досить великий і це найкоротша логістика для нашого аграрного сектору і ми можемо туди заходити!” – констатував голова Комітету ВРУ з питань аграрної та земельної політики Олександр Гайду.

Також була обговорена тема ролі фермерської продукції в державних закупівлях, на полицях супермаркетів та в ресторанних мережах. Ці питання обговорили з головою підкомітету з питань промислової політики Комітету ВРУ з питань економічного розвитку Ганною Лічман, головою Асоціації аграрного експорту Дмитром Крошкою, шеф-кухарем і власником ресторану “Міралі Ділбазі”.

Завершився захід виступом Павла Зіброва. Українські аграрії слухали відомого митця, сучасника української незалежності зі сльозами на очах, з вірою в майбутнє та партнерську підтримку, яка неодмінно лишиться з Україною.




Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: