В Україні почали діяти нові правила оформлення землі

В Україні відучора, з 15 липня, розпочали діяти нові правила оформлення земельних ділянок.

Детальніше про це розповідає Агроцентр.

Деталі: Цей законодавчий акт встановлює низку запобіжників щодо захисту майнових прав власників та користувачів земельних ділянок.

Нагадаємо, у боротьбі з рейдерством 5 грудня 2019 р. парламентом прийнято Закон України №340-IX “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо протидії рейдерству”. Згідно із законом, з 15 липня очікувався ряд нововведень. 

Закон регулюватиме питання поновлення ряду цивільно-правових договорів, у тому числі договорів оренди земельних ділянок.

Серед основних змін, які почали діяти, виокремлюють наступні: 

  • Сторонами у договорі оренди земельної ділянки може бути додатково передбачена умова про поновлення такого договору. У разі, якщо умова про поновлення договору оренди землі закріплена у договорі оренди землі і сторони не мають заперечень, то таке поновлення відбувається автоматично, державна реєстрація речового права оренди в цьому разі продовжується на той самий строк.
  • Сторона договору, яка виявила бажання скористатися своїм правом відмови від поновлення договору повинна не пізніше як за 1 місяць до дати закінчення дії такого договору повинна подати до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно заяву про виключення з реєстру відомостей про поновлення договору. У разі неподання такої заяви та після настання відповідної дати закінчення дії договору, державна реєстрація речового права оренди продовжується на той самий строк.

Однак, вказані вище правила не застосовуються до договорів оренди земельних ділянок державної чи комунальної власності (виняток — на такій ділянці знаходиться нерухоме майно орендаря).

Оренда земель державної та комунальної власності здійснюється на підставі рішення органу, уповноваженого здійснювати передачу земельних ділянок у власність або користування. В такому разі, з 15 липня 2020 р. поновлення договору оренди земельної ділянки державної чи комунальної власності, вільної від забудови, можливе виключно за рішенням відповідного уповноваженого органу.

Коментар: “Щодо нової редакції статті 33 Закону України “Про оренду землі”, то законодавець залишив положення про переважне право орендаря на укладення договору оренди землі на новий строк. Але використання такого переважного права вже не вписується в “поновлення договору оренди”, яке тепер винесли в окрему статтю 321 (яка у свою чергу відсилатиме нас до ст. 1261 ЗКУ). І з урахуванням того, що “за недосягнення домовленості щодо орендної плати та інших істотних умов договору переважне право орендаря на укладення договору оренди землі припиняється”, застосування цієї статті буде доволі обмеженим”, — пояснив директор Центру земельного права “OPEN Knowledge”, заступник Голови комітету Земельного права ААУ Віктор Кобилянський.

Також додали пункт про договори оренди земельних ділянок приватної власності, а також земельних ділянок державної або комунальної власності, на яких розташовані будівлі, споруди, що перебувають у власності орендаря, укладені до набрання чинності Законом № 340-IX у разі їх продовження (укладення на новий строк) мають містити умови, передбачені статтею 33 цього Закону та статтею 1261 ЗКУ.

Правила, закріплені у статті 126-1 ЗКУ, поширюються на договори оренди землі, укладені або змінені після набрання чинності Законом № 340-IX а поновлення договорів оренди землі, укладених до набрання чинності зазначеним Законом, здійснюється на умовах, визначених такими договорами, за правилами, чинними на момент їх укладення.

Джерело: сайт Kurkul

Читайте також: “Важливо знати”: як зареєструвати право власності на земельний пай

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: