Фермери з Волині вирощують екзотичні цитруси у підземній теплиці (фото)

Вісім років тому Володимир Болотін вирішив покинути роботу економіста та почав вирощувати екзотичні фрукти. Сьогодні Володимир вирощує цитрусові величезних розмірів у підземній теплиці, пише “Агро-Центр”, з посиланням на Волинські Новини.

Вирощувати цитрусові Володимиру допомагає його брат Микола. Знаходиться господарство братів у селі Княгининок, Волинської області. Найбільше господарі пишаються своєю теплицею, адже вона дещо відрізняється від звичних нам парників:

“Її унікальність полягає в тому, що вона заглиблена на два метри в землю. У зимовий період не потребує багато опалення. Адже тут – стала температура протягом року: 8 градусів тепла. Це своєрідна печера з дахом. Проект теплиці та перші п’ять саджанців лимонів я та мій зведений брат Микола Богданюк придбали у київського селекціонера. Для її опалення місцевий Кулібін, якого всі називають дядя Вітя, змурував на замовлення піч із водяною “сорочкою”: батареї “розпустили” по всій теплиці, а циркуляційний насос ганяє воду”,

— розповів фермер.


Володимир каже, що без допомоги родини навряд впорався. Адже біля цитрусових чимало ручної роботи. Микола повністю обслуговує теплицю, яку жартома називають “диво-печера” — опалює її та доглядає за рослинами.

“Наша вітчизняна рослина – власно вкорінена, її живцюємо з маточних рослин. Тоді як голландська є прищепленою на трифоліаті (корінь). Їй потрібна холодна зимівля (не більш як 5-10°C). За високої ж температури взимку корінь не працює, бо не дає поживних речовин і вологи самій рослині. Та й вартує вона від 400 гривень. Наші ж деревця (лимона, апельсина, мандарина) коштують від 100-150 гривень.”

— поділився Володимир.

Аби отримати гарні плоди фермер зазвичай обирає сорти цитрусових, які ростуть при кімнатній температурі 20 градусів. Сьогодні у теплиці фермери вирощують лимони – київський великоплідний і пістряволистий, апельсин, мандарин, лайм, цитрон, фінгерлайм.

“Ще хочу спробувати виростити червоний лимон. А щоб зібрати усі різновиди цитрусових, не вистачить життя, бо щороку селекціонери виводять щось нове”,

— додав Володимир Болотін.

Kateryna Kovalchuk

Журналіст ресурсу news.agro-center. Актуальні та не банальні новини про сільське господарство та фермерство :)

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: