Як підготувати малину до зими?

Ось-ось почнуться заморозки. Окрім того, що потрібно попіклуватися про власний добробут, не варто забувати про догляд за рослинами в саду. Ми підкажемо, як підготувати малину до зими.

ЛИШЕ ЦІКАВІ НОВИНИ В ОДНОМУ ТЕЛЕГРАМ-КАНАЛІ – УКРАЇНА ПЕРЕМОЖЕ

Осінній полив малини 

Перед зимівлею кущам малини потрібен належний догляд. Ягідник необхідно поливати – вологозарядковий полив проводять в суху погоду, не менше 2 разів, при цьому на площу в 1 м2 виливають не менше 40 л води. 

Повторний полив проводять через 30-90 хвилин. Якщо погода дощова, від поливу варто відмовитися, або перенести його на більш пізній термін. Не рекомендується поливати кущі при зниженні температури повітря до мінусових позначок. 

Своєчасно политий восени малинник менше схильний до вимерзання кореневої системи. Обрізка малини восени До обрізки малинників можна приступати в тихий безвітряний день. 

Для роботи слід приготувати гострий секатор. 

Зрізати пагони малини ножем не рекомендується. Обрізку проводять в санітарних цілях – видаляють хворі, пошкоджені пагони, вирізають слабкі гілки, які загущують кущ. 

Для формування куща проводять видалення на рівні ґрунту всіх гілок, віком 2 роки. В ідеалі залишають кілька однорічних приростів, верхівки цих пагонів укорочують на 15-20 см. 

Обов’язково потрібно видаляти пагони, заражені шкідниками й грибковими захворюваннями. Після обрізки такі гілки необхідно відразу спалити, не закладаючи в компостну яму. 

Не рекомендується залишати пеньки від обрізаних пагонів, що стирчать над поверхнею ґрунту. Шкідники обмилують їх, заберуться всередину і перезимують в укритті від морозу. Особливо часто таким способом проникає в ягідні посадки малинова галиця. 

На зрізах гілок розвиваються колонії патогенних грибів. Обрізки, які стирчать з ґрунту притягують холодне повітря, що призводить до обмерзання куща. Не бійтеся кардинально видаляти дворічні пагони, вони вже віддали свою силу на дозрівання ягід. 

Навесні з землі швидко відростуть нові пагони, які відмінно сформують крону куща і дадуть новий урожай в майбутньому. Однорічні пагони злегка підрізають – не дуже велика висота гілок допоможе зручніше укрити кущ в зимові холоди. 

Ремонтантні сорти малини можна обрізати восени під корінь, видаливши всі пагони. Такі кущі легше вкривати від морозу, але урожай на них дозріє тільки в другій половині літа. Якщо планується отримати 2 врожаї з ремонтантних кущів на наступний рік, то частину однорічних пагонів залишають зимувати. 

Чим підгодувати малину перед зимівлею

Внесення добрив під кущі малини проводять після обрізки, при цьому важливо пам’ятати, що зайвий вміст азоту в ґрунті восени тільки шкодить рослинам. В родючий ґрунт вносять: 

Сірчанокислий калій – від 20 до 30 г на 1 м2. Суперфосфат – близько 30 г на 1 м2. Якщо ґрунт сильно виснажений, осінню підгодівлю проводять суперфосфатом – до 50 г на 1 м2 і солями калію – від 30 до 40 г на 1 м2. 

Краще використовувати для підгодівлі малинників подвійний суперфосфат – гранули закладають в ґрунт на глибину до 6 см. Фосфор повільно всмоктується корінням, і кущі малини накопичують сили до весняного цвітіння. 

Порада! Не використовуйте для осінньої підгодівлі малини азотні добрива (гній, селітру, компост). Ці речовини провокують розростання пагонів перед зимівлею. 

Обробка від шкідників 

Восени необхідно провести огляд малиннику на предмет виявлення шкідників і захворювань. Якщо візуально не вдалося виявити непрошених гостей, але є всі ознаки їхньої життєдіяльності, то корисно провести обприскування рослин бордоською рідиною. 

Концентрація робочого розчину залежить від наявності листя на пагонах. Якщо листя ще не опало, готують 2-3% робочий розчин, в більш пізній час – 5%. Крім бордоської рідини, можна використовувати фунгіциди для боротьби з грибковими інфекціями та інсектициди для позбавлення від шкідників. 

Важливо! Не починайте обробку малиннику, якщо встановилася дощова погода. Після обприскування кущам дають просохнути, після чого можна проводити інші маніпуляції з підготовки малини до зимівлі. 

Укриття для малини на зиму 

Малинник вкривають на зиму не тільки від морозу, але і від гризунів. Зайці та миші люблять поласувати в голодний час солодкою деревиною. Але ця процедура актуальна тільки для тих регіонів України, де царюють суворі зими. 

Кущі малини зв’язують, поступово пригинають до землі. Кореневу частину вкривають мульчею. Пагони загортають укривними матеріалами. Після випадання снігу накидають на кущі невеликий шар, а потім розкладають на поверхні заготовлений лапник. Навесні сніг з кущів струшують.

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: