Майбутнє екофермерства та зеленого сільського господарства
Автор світлини Süheyl Burak / Unsplash
У світі постійних розмов про збереження довкілля та зміни поглядів на споживання ресурсів, фермери почуваються забутими. У багатьох країнах світу, разом з Україною, фермерів здебільшого підштовхують запроваджувати додаткові заходи для порятунку планети, але вони переконані, що до їхнього бізнесу ставляться несправедливо. Спробуємо розібратися в причинах такого ставлення та звернемо увагу на технологічні прориви, які мають підвищити прибутки в секторі зеленого сільського господарства.
Чому фермери не стають «зеленими» миттєво?
Перейти на екологічно нейтральні («зелені») технології вдома не складніше, ніж пересісти в електромобіль, почати сортувати сміття для перероблення та приділяти більше уваги харчовим відходам. Білим комірцям не важко змінити власний спосіб життя на екологічно нейтральний без впливу на роботу. Але так не можна сказати про працьовитих фермерів, адже вони безпосередньо заробляють на землі. Чимало фахівців турбують обмеження на обсяги насіння для садіння та зниження врожайності через екологічні норми. Але тішить те, що сільське господарство нарешті почало активно застосовувати сучасні технології.
Розумна автоматизація прискорює прогрес
Уявіть, що можна приділяти більше часу важливішим завданням на фермі та не гаяти час на повторюваних щоденних діях. Раніше саме для цього використовували невелику армію сезонних робітників, але ж це накладні витрати, що зменшують прибутки.
Ми вже можемо бачити нове покоління автоматичних систем поливу та посіву, які програмуються простими командами. Потім роботизовані помічники беруть на себе полив і догляд за розсадою, щоби гарантувати, що жоден паросток не зостанеться непоміченим. Додатковим бонусом є те, що новим найманим помічникам не потрібна відпустка чи лікарняний — вони просто працюють у фоновому режимі.
Електричним транспортним засобам не треба пальне
Трактори та комбайни є основою багатьох фермерських господарств, тому важко уявити світ, де б вони не використовувалися. Хоча деякі «зелені» закликають відмовитися від транспортних засобів із двигуном внутрішнього згоряння, альтернативи їм часто бракує. Усе це має змінити перша хвиля транспортних засобів з електродвигуном для аграріїв.
Вони заощадять фермерам чимало коштів без втрат у продуктивності. Встановлення сонячних панелей на невеликій ділянці невикористаної землі на фермі вловлює сонячне світло й перетворює його на електроенергію, яка згодом стане безплатним джерелом сталої енергії, що зменшує загальні витрати ферми.
Сільське господарство з дронами — розумніше
Автор світлини Taras Yasinski / Pixabay
Обприскування посівів, контроль наявності шкідників і точне картографування землі — це те, що раніше вимагало безлічі людино-годин. Ходити пішки та їздити на машині фермою, що простягається на десятки гектарів — це виснажливий і працемісткий процес, але це скоро залишиться в минулому.
Рухливі дрони орієнтуються на місцевості та передають оператору зображення високої чіткості та відео в реальному часі. Ба більше, деякі вже використовуються для обприскування посівів натуральними добривами та засобами захисту, а поєднання дронів зі штучним інтелектом дає змогу зазирнути в майбутнє. Уявіть світ, де розумні рішення можна запрограмувати напередодні ввечері, щоби практично виключити людську працю — ось це і є майбутнє «зелене» сільське господарство.
Системи генерації біогазу повторно використовують відходи
Фермерські господарства виробляють більше органічних відходів, ніж будь-який інший різновид бізнесу, але вони й використовують їх не менш вдало. З біомаси, яку неможливо розщепити й використати як багате на поживні речовини добриво, тепер можна добувати енергію (разом з електрикою). З погляду екологів, це чудово, адже робить сучасну ферму повністю незалежною від викопного палива.
Під час спалювання вугілля в атмосферу виділяється вуглець, що прискорює глобальне потепління. Замість того, щоби платити за джерело палива, яке шкодить планеті, фермери зможуть використовувати відходи, які вони вже утворили. А якщо згадати, що чимало фермерів зараз платять за вивезення таких відходів, то це дійсно перспективний підхід.
Вертикальне землеробство = оптимальне фермерство
Найцікавіше в майбутньому сільському господарстві — це те, що воно відійде від нинішньої двовимірної моделі вирощування сільськогосподарських культур, адже системи вертикального землеробства (кілька ярусів) дають змогу збирати вчетверо чи вп’ятеро більші врожаї з тієї самої площі.
Невеликі початкові інвестиції в інфраструктуру обіцяють набагато більші прибутки за вирощування трудомістких культур. Розумне підвищення врожайності — це шлях до економії від масштабу, адже фермери матимуть такий же прибуток від використання лише частини земельної ділянки. Такі системи стимулюють інновації та диверсифікацію, адже фермери використовуватимуть власний досвід для підвищення ефективності новітніх «зелених» технологій.
Наостанок
Сучасні політичні складнощі не дають з’ясувати, як досягти прогресу в новому світі екологічного сільського господарства. Якщо результат футбольного матчу, вартість проїзду чи останні новини онлайн-ігор можна дізнатися на спеціальних вебсторінках, то складники екологічної політики мають набагато більше нюансів. Тому ми вирішили скласти короткий посібник, який дасть вам уявлення про те, що чекає на нас у світі майбутніх технологій.
Чимало з наведених тут ідей уже активно впроваджуються на фермах у всьому світі. Вони дають аграріям змогу стати «зеленими» та збільшити прибутки. Безумовно буде цікаво стежити за розвитком цієї галузі в другій половині цього десятиліття.
Повідомити про помилку
Текст, який буде надіслано нашим редакторам: