Міні-ферма на підвіконні: поради садівникам-початківцям (з деталями)
У зимовий період наш організм завжди страждає від нестачі вітамінів. Свіжі овочі та зелень можна купувати в супермаркетах, але овочеві культури, вирощені на своїй дачній ділянці – не порівняти зі смаком “магазинних”. Для вирощування овочів не обов’язково мати парник, можна створити необхідні умови вдома. Поради з того, як зробити свою маленьку “ферму” на підвіконні – підготував “Агро-Центр”.
Пряні трави та зелень не потребують особливого догляду, тому їх легко вирощувати вдома. Особливою популярністю користуються такі їх види, як кріп, петрушка, базилік, м’ята, зелена цибуля, щавель, шпинат, розмарин, меліса та чебрець.
Перераховані рослини досить невибагливі в догляді і вирощуванні, тому впоратися з ними зможе навіть початківець в домашніх умовах. Ці трави додають для приготування різних страв або ароматного чаю. До того ж можна зібрати свіжу зелень з підвіконня і їсти взимку, насичуючи організм корисними вітамінами.
Вирощувати в домашніх умовах можна будь-яку зелень, проте вона не досягне таких розмірів, як при вирощуванні на городі. Зазвичай, період проростання насіння і до отримання першого врожаю становить від 5 до 7 тижнів при правильному і належному догляді.
Овочі: вирощування в домашніх умовах
На балконі або на підвіконні можна виростити різні овочі, головне правильно вибрати насіння і правильно доглядати. Найпоширеніші овочеві культури, вирощувані в домашніх умовах, про які далі піде мова – це помідори, морква, перець та огірки.
Перець. Рекомендується вирощувати на підвіконні низькорослі сорти не більше 50 см. З сортів краще вибирати: “Ластівка”, “Акварель”, “Карлик”, “Подарунок Молдови”, “Острів Скарбів” чи інші. З гострих сортів можна вибрати “Вогонь”, “Слоновий хобот” та інші.
Морква. Моркву, яка лише зародилася, вже можна вживати в їжу. Популярні сорти для посадки на підвіконні: “Внучка”, “Пармекс”, “Раунд бебі” і іншы.
Огірки. Їх також легко можна виростити в домашніх умовах. Рекомендується вибирати самозапильні гібриди. Добре, якщо вони будуть тіньовитривалі і ранньостиглі.
Помідори. Вибирати слід тільки карликові рослини. З високорослими сортами буде дуже багато клопоту. Для вирощування в домашніх умовах можна використовувати такі сорти, як: “Аляска”, “Японський кімнатний”, “Балконне диво”, “Новина Канади”, “Піноккіо”, і ін.
Виростити такі овочі можна без особливих зусиль, головне дотримуватися всіх рекомендацій по догляду і посадці рослин. У домашніх умовах дуже складно вирощувати екзотичні рослини: лимон, ананас, ківі, мандарини. Перш ніж створювати город на балконі, необхідно обмежитися деякими видами. Поступово, набравшись досвіду, можна буде вирощувати і інші культури.
Необхідні умови для рослин
Кріп і петрушка мають потребу у свіжому повітрі, освітленні і воді. Найкраще їх розміщувати на лоджії або балконі. При вирощуванні базиліка потрібно пам’ятати, що він чутливий до температурних перепадів, тому розташовувати його краще на підвіконні.
Для зелені краще використовувати пластикові контейнери або глиняні горщики. Необхідно пам’ятати, що багато рослин не уживаються разом і тому потребують окремих ємностей. В один ящик можна посадити петрушку, селеру і кріп. Для орегано, чебрецю і майорану краще брати інший ящик.
Для огірків і помідорів необхідне хороше освітлення і висока вологість. Сходи потрібно буде підсвічувати протягом 12 годин спеціальними лампами. Освітлення особливо необхідне в зимовий період. Важливо уникати протягів. Розміщувати посадки слід на східній або південній стороні будинку.
Всі рослини теплолюбні, тому слід підтримувати температуру на рівні 22-24 градусів. Заздалегідь потрібно підготувати ємність для овочевих культур. Вона повинна бути досить глибокою і обов’язково з дренажними отворами, щоб рослини добре розвивалися.
Для вирощування зелені і овочів можна купити грунтосуміш або приготувати її самостійно. Для цього слід чітко дотримуватися пропорції: земля – 80%, перегній і пісок по 10%. Землю потрібно продезінфікувати, щоб позбутися від можливих шкідників. З цією метою грунтосуміш пролити окропом. Можна використовувати і іншу суміш: біогумус і кокосове волокно в співвідношенні 1:2.
Посадку насіння можна виконувати восени або в середині зими. Насіння слід попередньо підготувати. Їх замочують на кілька діб, міняючи воду кожні 12 годин. Безпосередньо перед самим посівом бажано насіннєвий матеріал покласти в слабкий розчин марганцівки.
Зелень можна вирощувати з коренеплодів. Для цього слід вибирати товсті корінці, довжиною близько 5 см. На них обов’язково має бути присутня верхівкова нирка. Овочеві культури можна вирощувати розсадою або сіяти насіння в підготовлену ємність. Оптимальний розмір посуду повинен складати 3,5-4 літри.
Відео про те, як вирощувати на підвіконні зелень круглий рік:
Для запилення огірків і помідорів можна кілька разів злегка постукувати по квітконосах. При вирощуванні перцю не рекомендується поруч ставити горщики з гірким і солодким сортом. Можливо перезапилення і солодкі сорти матимуть гіркуватий смак.
Рекомендації по вирощуванню і догляду
Після посадки насіння, необхідно регулярно стежити за вологістю ґрунту і розпушувати ґрунт навколо сіянців. З появою пари листочків можна виконувати пікіровку окремих культур в різні ємності. Воду для поливу потрібно вибирати відстояну, кімнатної температури 20-25 градусів. Поливати рекомендується 2 рази на тиждень. Важливо не заливати ґрунт і уникати попадання води на листя.
Взимку рослини не так потребують поливу як в літній період, тому що сонячних променів недостатньо і тепла мало. Рослини необхідно регулярно підгодовувати особливо в період дозрівання плодів. У спеціалізованому магазині можна купити універсальне добриво або концентрати зростання. Вносять їх згідно з інструкцією.
Кількість підгодівлі не повинно перевищувати 2 раз на місяць. Добрива для овочів і зелені різні і не можна використовувати підгодівлю для кропу або петрушки, якщо вона призначена для огірків. Рослини рекомендується періодично розвертати на 180 градусів, щоб все листя отримували достатню кількість світла.
Зелені культури потребують підвищеної вологості. Навколо посадок можна поставити ємності з водою або на радіатори розкласти вологі рушники. У похмурі і зимові дні, коли світла не вистачає, рослини слід підсвічувати штучним світлом. Тривалість світлового дня повинна становити 13-15 годин на добу.
Необхідно придбати люмінесцентні лампи денного світла. На квадратний метр знадобиться 200-300 Вт. Такі лампи не гріють, але дають освітлення подібне сонячному. Дотримуючись цих простих рекомендацій, можна домогтися гарного врожаю круглий рік.
Город на підвіконні: економія простору
Якщо простір обмежений і не вдається розмістити всі рослини, то існує кілька маленьких хитрощів. Горщики і пластикові контейнери можна розташувати, використовуючи вертикальні меблеві кронштейни. В результаті город матиме кілька рівнів.
Розміщувати зелень і овочі слід так, щоб високі рослини не затінювали низькі. Певні види зелені можна посадити в навісні кашпо. Це додасть інтер’єру оригінальний вигляд і стане його прикрасою. До того ж можна підібрати дизайн горщиків до загального інтер’єру приміщення. Таким чином можна значно заощадити місце і простір на балконі або підвіконні.
За матеріалами ogorodsadovod
Повідомити про помилку
Текст, який буде надіслано нашим редакторам: