Фінський фермер розповів про своє господарство

Нещодавно українці відвідали ферму Юкки Рустедта у Фінляндії. Це середньостатистичне господарство, власник якого розповів про особливості господарювання у Фінляндії, пише “Агро-Центр” з посиланням на “Аграрний тиждень”.

Юкка мало чим відрізняється від українських фермерів – він любить працювати на землі, переймається підвищенням врожайності, прагне до розширення. Але, на відміну від українських фермерів, єдиною проблемою для фінських землеробів є нестабільні та непередбачувані погодні умови, від яких повністю залежить їхній прибуток. Аграрна, податкова і соціальна політики у Фінляндії доволі стабільні й сприятливі для господарювання, тому планувати свій бізнес тут можна на багато років наперед.

Зустрілися українці з фермером у розпал посівної. Взагалі аграрний сезон у Фінляндії триває з травня і до кінця жовтня.

“Якби не теперішні дощі, то я не зміг приділити вам уваги, працював би в полі, у нас під посівну відводиться лише кілька тижнів, – говорить Юкка Рустедт. -Тож зараз – гаряча пора. Для посадки я використовую переважно власний насіннєвий матеріал, але інколи докуповую свіжу селекцію у місцевої асоціації фермерів. Вирощую ячмінь, пшеницю, овес. У середньому врожайність не менше 50 ц/га по всім культурам”.

Фермерське господарство родини Рустедт розташоване в селищі Люттюла неподалік міста Порі. Розпочинав фермерувати батько Юкки в 1963 році з 5 га землі, поступово нарощуючи земельний банк. На початку 80-х, коли ферма перейшла від батька до сина, в обробітку було 20 га власної землі та ще 22 га орендованої. Наразі в обробітку 540 га, 200 га з яких належать фермеру, а решту земель – орендовано. Орендна плата за землю складає 500 євро/га.

Особливістю фермерства в Фінляндії є обробіток невеликих ділянок. Ось і в Юкки Рустедта 540 га розділено на 380 ділянок. Українським фермерам буде дивно читати, але найбільша ділянка має площу 13 га.

Майже всі поля сконцентровані недалеко від ферми в межах 10 км, але є й 50 га, що знаходяться на відстані 80 км від господарства. Та незважаючи на це, обробляти землю фермеру вигідно, бо навіть якщо якогось сезону спрацює у збиток, держава йому компенсує витрати.

На фермі в сезон працює сам Юкка та ще троє працівників. До речі, агронома серед них немає. Всі агрономічні заходи виробник замовляє у спеціалізованих компаній. При появі проблем фермер викликає спеціалістів, які роблять всі необхідні аналізи та надають рекомендації.

Проходимо до майданчику техніки, перед ангаром стоять 6 тракторів – усі різних виробників, серед яких John Deere, New Holland, Fiat, Valtra.

“Трактори різних брендів купую, щоб не залежати від одного виробника. Коли вони між собою конкурують, то надають і кращі сервісні послуги, і кращу ціну, – ділиться досвідом Юкка Рустедт. – З ґрунтообробної техніки маю Lemken та Kverneland, а також посівний комплекс Horsch. Я пробував систему no-till, але не отримав бажаного результату, тому повернувся до традиційної системи обробітку ґрунту. На відміну від тракторів, уже майже 50 років збираємо врожай лише комбайнами Sampo. Маю три комбайни цієї марки – 2000-ї і 3000-ї серій, кожен з яких уже напрацював понад 2,4 тис. мотогодин, а також новий Comia C12. Задоволений роботою цих машин, вони легкі в обслуговуванні, а втрати зерна під час жнив складають менше 1%. Якщо трапляються серйозні поломки, то звертаюсь у сервісний центр виробника, та це буває рідко, з незначними розладами техніки справляюся сам. Навіть мій 6-річний син на цій машині зі мною збирає врожай, привчаю його до роботи змалку”.

Неподалік від фермерського будинку стоїть елеватор потужністю 20 тис. т і сушарка, яка працює на щепі. До речі, щепою опалюються всі приміщення ферми і навіть житловий будинок. Щепу Юкка Рустедт виробляє сам. А щоб заготовляти деревину, фермер придбав харвестер Sampo-Rosenlew.

Отак і господарює Юкка Рустедт, за 40 років збільшивши земельний банк у 20 разів, маючи солідний парк дорогої техніки, не користуючись кредитами і знаючи, що в разі неврожаю держава – надійний помічник. Нашим фермерам про таке можна лише мріяти.

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: