Кількість дрібних фермерів стрімко зменшується
Загальна сільськогосподарська політика ЄС сприяла втіленню моделі індустріального виробництва і розподілу харчових продуктів. Виробництво монокультур і інтенсивне тваринництво вийшли на перше місце, покладаючись на хімічні речовини, механізацію, дешеву робочу силу і сприятливі політичні стимули, які заохочують розширення і експансію, пише “Агро-Центр” з посиланням на УкрАгроКонсалт.
Дрібні виробники складають зараз основу сільського господарства ЄС: 93% з 9,8 млн фермерських господарств Євросоюзу мають розмір менше 50 га, а дві третини – менше 5 га. Саме ця база виробників може стимулювати необхідний перехід до агроекологічних і іншим стійким системам виробництва і розподілу агропродукції. Дрібні фермерські господарства також можуть надавати життєво важливі послуги з поглинання робочої сили і забезпечувати вигідну зайнятість в сільській місцевості.
Аmazon покарали за поширення заборонених пестицидів (деталі)
Разом з тим, індустріальна модель руйнівна для дрібних виробників. В результаті її застосування дрібні сімейні ферми ЄС зникають з високою швидкістю. У період з 2005 по 2016 рік кількість господарств площею до 50 га скоротилося на 29,4%. У реальному вираженні це становить трохи більше 4 млн господарств. І це без урахування безлічі господарств, які вважаються занадто маленькими для включення в статистику.
В результаті дрібні фермерські господарства активно витісняються з ринку, що підриває життєздатність сільських районів. Але для політиків існує просте і недороге рішення: підтримувати стійких виробників і перерозподіляти харчові ланцюжки.
Американець покинув США заради села на Полтавщині (відео)
З різних причин скорочення числа дрібних агровиробників спостерігається і в Україні. За даними Держслужби статистики, в період 2015-2017 рр. кількість суб’єктів малого та мікропідприємництва в сільському господарстві, мисливстві та надання пов’язаних з ними послуг скоротилася на 1,8%, а фізичних осіб-підприємців – на 17,9%. Протягом 2018 року кількість особистих селянських господарств зменшилася на 0,9% менше, а площа землі в їх користуванні – на 0,7%.
Повідомити про помилку
Текст, який буде надіслано нашим редакторам: