В Україні застраховані лише 5% фермерів (інфографіка)

Агрострахування є популярним у світі інструментом для захисту фермерів. Це дозволяє мінімізувати втрати врожаю або ж худоби через погоду, пише “Агро-Центр”.

Дані International Finance Corporation свідчать, що найбільших збитків фермери зазначають через погодні умови, хвороби, бур’яни та шкідників. В цифрах це виглядає наступним чином:

 

Страхування фермерів поділяється на декілька видів:

— страхування витрат на виробництво;
— страхування перезимівлі озимих культур;
— страхування врожаю. Виробництво страхує потенційну врожайність по детально перерахованих ризиках;
— страхування доходу. Узгоджується ціна врожаю, ціна-індикатор, дата фіксування ціни, перелік ризиків та методика їх оцінки;
— страхування від одного або декількох видів ризику;
— індексне страхування. Страхування базується не на статистиці господарства, а на середньому показнику по області;
— страхування за індексом врожайності. Обчислення відбуваються на основі статистики врожайності району за 10 або 30 років, а також за даними про посіяної площі й збиранні врожаю і державної статистики;
— страхування за індексом погоди. Страхування від конкретних погодних явищ на термін 10-20 днів і з виплатою після 30-ти днів по закінчення контракту.

 
 

Страхування дозволяє господарствам отримати компенсацію та допомогу при втратах врожаю. Це у свою чергу мінімізує ризики банкрутства. Окрім вигоди для фермерів, це ще й знижує тиск на державний бюджет у випадку масових збитків фермерів.Експерти вважають, що державний контроль за страховими компаніями набагато ефективніший ніж монополізація ринку страхових послуг.

 
В Україні було декілька спроб заохотити фермерів користуватися послугами страхування. У 2005-2007 році діяла програма субсидування, яка провалилася через відсутність гнучкості та страхових компаній. В 2012 році був прийнятий Закон “Про особливості страхування сільськогосподарської продукції з державною підтримкою”. Проте, законом передбачено, що для отримання страхування агропідприємство повинне отримати ліцензію. Також, було створено Аграрний пул — некомерційна організація, яка об’єднує страховиків для розробки уніфікованої лінійки типів агрострахування.
 

 
А у 2018 році Президент підписав новий Закон “Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законів України щодо стимулювання cтворення та діяльності сімейних фермерських господарств”, яким встановлюється державна допомога по сплаті єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування (від 10% до 90% мінімального страхового внеску) для кожного із членів фермерського господарства протягом 10 років за рахунок коштів Державного бюджету України.
 
 
Проте, наразі, статистика страхування фермерів незначна. Так, за минулий рік в Україні було зафіксовано лише 957 договорів про агрострахування на суму 69,5 млн грн. Загальна площа застрахованих територій склала 661 тис гектарів.
 

Kateryna Kovalchuk

Журналіст ресурсу news.agro-center. Актуальні та не банальні новини про сільське господарство та фермерство :)

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: